Z notýsku brněnského občanského pasivisty – aneb budeme mít solidní a nestrannou policii a soudy!  Bude líp? 

Petr Kolman, právník, www.sukolman.cz

V Brněnském Palermu se v zásadě věnujeme jen lokálním tématům, avšak dnes uděláme částečně výjimku. Nicméně, jak známo, vše souvisí se vším, a následující věc má mj. devastující vliv na právní povědomí i brněnského obyvatelstva. A navíc, hnutí ANO stojí v  čele našeho krásného statutárního města Brna i MČ Brno-střed.

Ale pěkně popořádku.

Přiznám se, že jsem si bláhově myslel, že mne, zejména po zocelení z posledních tří let brněnskou a středo-brněnskou politikou, nemůže jen tak něco překvapit, nicméně nedávná slova nově zvoleného předsedy sněmovny pana Radka Vondráčka z ANO mne doslova vyrazila „kontaktní čočky z uší“ .

Jeho věty a souvětí se věnovaly vydání Andreje Babiše trestnímu stíhání, a to naprosto nevhodným způsobem. Tedy pokud ještě žijeme v demokratickém právním státě. Zmíněný prominentní ANOista R. Vondráček mj. řekl, že je třeba být s vydáním Babiše orgánům činným v trestním řízení opatrný, protože jde o budoucího premiéra.

A pak naprosto šílená slova, za která by se nemusel stydět ani legendární doktor Sládek, že je potřeba počkat, až budeme mít solidní a nestrannou policii a soudy!

To řekne přední reprezentant strany pardon hnutí (oni nejsou přece politici ze zkorumpovaných tradičních „stran“ ), jehož ministr stál čtyři roku v čele rezortu spravedlnosti? Pro nás obyčejných spodních deset milionů má být policie a justice dost dobrá, a pro pana budoucího premiéra A. Babiše snad nikoliv?

Vím politici v médiích, i mimo ně, plácají různé hlouposti, ale za tato slova by si měl pan předseda PSP sypat řepku na hlavu. Uvědomuje si vůbec, jak obrovsky podrývá důvěru v náš právní stát? Člověk nemusí být zrovna profesorem právní teorie či sociologie práva, aby mu došlo jak nevídaně devastující účinky mají tato slova, navíc z úst třetího muže českého státu, na veřejnost, samozřejmě včetně té naší brněnské.

Vždyť každý podvodník či zloděj začne křičet – soudy a policie nejsou nezávislé, počkejte s mým procesem, až se justiční orgány „polepší“, nota bene vždyť to říkal i vážený předseda parlamentní komory. 

A propos, zde máme důkaz, proč by bylo lepší, aby v čele PSP stál kdokoliv jiný, uvážlivější než je R. Vondráček z hnutí ANO. Litují už např. Piráti, že Vondráčka do čela PSP podpořili?

Jedním z klíčových stavebních kamenů právního státu (Rechtsstaat, Rule of Law, l’Etat de droit) je, že nikdo není ( a ani být nesmí) nad zákonem, a to dokonce ani vítěz voleb. I kdyby měl procent osmdesát a ne třicet.

Naprosto lichá jsou též tvrzení, že A. Babiš dostal důvěru ve volbách, tedy že prošel tzv. volebním testem. Ano, Babišovo hnutí volby skutečně vyhrálo, to nikdo rozumný nezpochybňuje, ale o vině a trestu musí vždy rozhodovat nezávislé soudy, ne ulice.

Jak známo A. Babiš byl již nedávno vydán, změnilo se skutkově od té doby něco?

Závěr

Pakliže žijeme v právním státě a ne v pověstném „Palermu“, měl by být Andrej Babiš opět vydán, padni komu padni!

Teď jen už chybí, aby někdo z vedení ANO prohlásil, že za stíháním Babiše a bídným stavem naší policie a justice stojí arcilotr Kalousek. 

Nota bene, to vlastně také známe dobře z Brna, kde dnešní koalice svádí většinu problémů a zanedbání na minulé radní a zastupitele.