Politici Žít Brna se snaží tvářit jako naivní hošíci, nicméně realita tak nevinná není. Nejlepším příkladem je Matěj Hollan, který klame okolí výrazem ministranta po zpovědi a vypadá, jako by krom mobilování nic jiného neuměl. Když se mu však někdo nepozdává, je jasné, že pude; ať to stojí cokoliv.

Domlouvání personálního obsazení příspěvkových organizací města Brna
Domlouvání personálního obsazení příspěvkových organizací města Brna

Brnem aktuálně hýbá personální kauza ředitele divadla Radost. Není to první personální úspěch náměstka Hollana a jeho party. Žít Brno si s personální politikou neláme hlavu, proto jsme svědky už 3. personální ostudy za dob jejich prozřetelného vládnutí. Pojďme si dotčené kauzy připomenout.

Upozorňuji, že počítám pouze důležité manažerské posty. Na radnici Brno-střed dochází k personálním změnám pravidelně a jeden to nestíhá sledovat. Zastupitelé, vedoucí odborů, úředníci… všichni se střídají jako apoštolové na orloji.

Kauza první: ředitelka TIC

Šéfka brněnského Turistického informačního centra Petra Kačírková rezignovala poté, co ji primátor přes média sliboval odvolání (k němu nakonec nikdy nedošlo) a zpochybňoval její kompetenci. Tlak na ni dlouhodobě vyvíjel hlavně Hollan a Žít Brno, byť podle Kačírkové nikdy nepřišli sdělit svou nespokojenost osobně.

„Primátor mě 15. prosince informoval o tom, že mě o den později rada odvolá. Nic takového se ale nestalo a já nedostala žádnou oficiální informaci. O svém odvolání jsem se dočetla pouze z regionálního tisku,“- Parlamentní listy, 5. 1. 2015

Vyjádření PhDr. Petry Kačírkové, Ph.D. najdete v neupravené podobě níže. Autorka v něm uvádí na pravou míru některá hollanova nařčení, která považuje za nepravdivá. Poukazuje zejména na nátlakové metody Žít Brno, které jako vektor používají několik spřátelených brněnských novinářů a jejich pomocí očerňují konkrétní osoby.

Kačirková byla „na odstřel“ již při utváření koalice a její odvolání bylo prioritou Žít Brna; odborníci v čele s Hollanem si jistě její tříletou práci pečlivě vyhodnotili a odborně posoudili ještě před svým zvolením.

O propojení Žít Brna s některými brněnskými novináři (nebo jinak řečeno o jejich neobvyklé přízni) jsme psali v článku PR podle Žít Brno, Zn: Zdarma. Ostatně odvolávání osob kvůli jejich „kontroverznosti“, která byla uměle vytvořena, není v Česku nic nového.

CHCU číst: Petra Kačirková – pět Krnolží vůči mé osobě

Demolice infocentra a lhaní zaměstnancům

Koncepční zrušení infocentra na Zelném trhu, do kterého bylo investováno několik milionů, jste určitě zaznamenali. Jedná se o zatím největší úspěch starosty Landy. Kromě zcela invenčního manažerského posouzení (ne)výhodnost provozu a zrušení infocentra je zajímaný i způsob, jakým vedení radnice naložilo s jeho vedoucím Pavlem Hanákem. Ten byl též vedoucím  odboru tisku, produkce a vnějších vztahů Odboru kanceláře starosty a vedoucím vnějších vztahů úřadu MČ.

Pan Hanák s průběhem kauzy všechny seznámil na únorovém ZMČ Brno-střed. Pokud vám dokument unikl, určitě to napravte a přečtete si ho níže. K politickému rozhodnutí o zrušení infocentra došlo bez jeho vědomí v době, kdy byl na pracovní neschopnosti. Po návratu mu bylo oznámeno, že se infocentrum ruší, aniž by existovalo usnesení rady, nebo byl požádán o své stanovisko či ekonomickou analýzu. Rada se usnesla až na konci ledna, když už byl znám termín uzavření infocentra. Informace o uzavření byla několik dní předtím (!) zveřejněna v Brněnském deníku.

Na webu hnutí Žít Brno byl dle Hanáka zveřejněn jeho e-mail, ve kterém měl starostovi oznamovat finanční náročnost infocentra. Tvrdí, že v tomto e-mailu nic o finanční náročnosti nenapsal (uvedená a navíc neodpovídající čísla byla dodatečně doplněna) a ohrazuje se i proti zveřejňování pracovní korespondence zaměstnance úřadu na webu Žít Brna.

Rada následně změnou organizačního řádu přejmenovala jeho odbor a zrušila jeho pozici vedoucího odboru. Cílem změny byly pouze personální změny a přesun pracovníků na jiné pozice. Ty však starosta obsazuje jak ho napadne. Hanák uvádí, že mu nabídl pozici krizového manažera. Nabídka však měla dva zádrhele – pozice byla momentálně obsazena a bylo to úřednické místo, které podléhá výběrovému řízení. Recepčním infocentra starosta nabídl pozice na matrice, které však rovněž podléhají výběrovým řízením a není možné jim přesunutí zaručit.

CHCU číst: Hanák – pravda o infocentru Brno-střed

Do třetice Radost a osobní útoky

Současný ředitel Peška okusil duhovou medicínu Žít Brna, ve kterém se mimoděk sešla hned řada umělců, vůči kterým byl svět krutý a trh nespravedlivý (čti: nikdo o ně nestojí). Tito odborníci, z nichž mnozí ani nedospěli kristových let, mají ambice určovat vedení brněnských kulturních a příspěvkových organizací.

„Peška uspěl těsně před Tomášem Pavčíkem. Zůstane tedy ředitelem. Ale během příštího roku bude do funkce plynule přecházet Pavčík. Ten bude divadlo řídit od sezony 2016/2017,“ sdělil Hollan. – Brněnský deník 8. 4. 2015

Ředitele divadla měla vybrat a doporučit výběrová komise. Hollanem vybraná a řízená výběrová komise rozhodla (bohužel pro něj) demokraticky a on její rozhodnutí demokraticky respektovat nehodlá. Jak státnické, politicky vyspělé a transparentní. Tvrdí, že ředitele Pešku jmenuje, ale během příští sezony ho nahradí.

Přestože Peška vyhrál konkurz, náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan z hnutí Žít Brno tento týden oznámil, že Peška bude v čele divadla jen dočasně a pak ho nahradí Pavčík. – Brněnský deník 11. 4. 2015

Osobně jsem nečekal, že kolem dětského divadla mohou kvést osobní animozity nejhrubšího zrna a odehrávat se tvrdé kvazimocenské půtky. Tento článek si nedělá ambice vynášet normativní soudy o tom, kdo má pravdu a kdo komu šlápl na kuří oko. Většina zaměstnanců údajně za současným ředitelem stojí, což si jako nestranný pozorovatel vykládám jako potvrzení toho, že jeho dosavadní práce není špatná. Pokud chcete vědět více o osobních sporech uchazečů, doporučuji například zavítat na Facebook jednoho z kandidátů (údajně blízkého Hollanovi) pana P. J. Kryštofa. Svůj projekt pro komisi údajně dopracoval po uzávěrce. Náhoda? Hollan tvrdí, že je to v pořádku, protože byl nemocen.

„Od náměstka Hollana jsme se dozvěděli, že stačí zkušenost i z ochotnického divadla,“ řekl Jančařík. – Ibid.

Samotný fakt, že se toto „prádlo“ pere veřejně, vnímám jako další selhání náměstka Hollana, který měl situaci uklidnit a transparentně rozhodnout. Místo toho členové Žít Brna destabilizují situaci obviněními na adresu současného ředitele a pouze Bůh Bártík ví, jaká je jejich úloha v těchto hrách. Je korektní, aby se člen komise Robin Kvapil vůči kandidátovi „několik týdnů vymezoval na sociálních sítích“ (iDnes 9. 4.)?

Do situace se vložil i primátor Vokřál svým osobitým způsobem. Místo toho, aby zvolil mezi dvěma kandidáty, rozhodl se v divadle angažovat oba. Nemá totiž rád konflikty a rozhodování, o čemž jsme se přesvědčili například u privatizace. Náměstek Hollan podle Rovnosti vyhrožuje svou rezignací, když nebude po jeho, což by byla pro Brno ztráta.

Hollan: Pokud se Peška stane znovu ředitelem, rezignuji. – iDnes 9. 4. 2015

Nechme se překvapit, jak to dopadne. Sázím na to, že pro politiky dobře a pro ostatní hůře. Tuto domněnku koneckonců potvrzují předchozí případy. Možná se to dozvíme už na úterním jednání ZMB.

Nová doba – host vyhazuje vrchního

Jsme svědky aplikace nového trendu v obsazování manažerských postů v kultuře a obecně v příspěvkových organizacích města. Pokud se ti někdo nelíbí, nebo potřebuješ jeho místo, stačí očerňovací kampaň na Facebooku následovaná jedním či dvěma články o „kontroverznosti“ dané osoby. Náměstek Hollan pak zařídí terminaci dané persony. A ne jen tak – pěkně po chlapsku od počítače.

Odbornost personální politiky Žít Brna a způsob ovlivňování nepohodlných osob nejlépe charakterizuje známá scéna z filmu Věry Chytilové.

Žít Brno má kandidátů na různé pozice dostatek, a to i ve svých řadách. Proslulý je thinktank na Brně-středu v čele s Bc. Hollanem, amatérským právníkem Bártíkem se základním vzděláním, starostou (a mnohonásobně restartovaným podnikatelem) Landou a radním BcA. Kalouskem.

Sbor umělecky řídí řežisér Robin Kvapil, který se proslavil tím, že byl z JAMU vyloučen za pomalování budovy kolejí hákovými kříži doplněnými textem „Žide! Zmiz! Smrdíš!“ (údajně v rámci propagace představení) a vyloučení se bránil u Nejvyššiho správního soudu. Ano, ten Kvapil, který byl členem výběrové komise na ředitele Radosti a očerňoval ho na Facebooku.

P. S. Těšme se, jak bude Hollan s primátorem řešit skutečně závažné problémy, když společně nezvládli ani jedno výběrové řízení.