Svatopluk, jak ho ztvárnil autor Dalimilovy kroniky.
Svatopluk, jak ho ztvárnil autor Dalimilovy kroniky.

Svatopluk Bártík je kníže hnutí Žít Brno, které tvrdou rukou sjednotil a dovedl k vládě ve Velkobrnostředové říši. Pochází z dynastie brněnských Aktivistů.

Nyní je však státník pro hnutí a svou koalici spíše na obtíž, protože práci nezvládá, nevykazuje a je achillovou patou celé koalice.

Jím vedená legislativní komise se sešla od 10. prosince minulého roku sotva jednou. Na programu měla jediný smysluplný bod. Je to právě kníže, který by měl vést koalici mezi složitými nástrahami legislativy.

Za celou dobu svého mandátu dokázal pouze dvakrát svést koalični zastupitele za hranu zákona a hledat na úřadě ve starých smlouvách nějaké kompro-materiály. Své kauzy se snaží novinářům vehementně vnutit, avšak zájem už zřejmě není. Poslední pseudokauzu o franšíze McDonaldu na Náměstí svobody zmínil pouze Blesk, který jak známo nemá vysoké nároky na kvalitu zveřejněného materiálu. To je za padesát tisíc měsíčně docela málo.

Svatopluk dnes.
Svatopluk dnes.

Rekapitulace úspěchů

Rekapitulace krátké kariéry uvolněného zastupitele ZMČ pro věci legislativně-právní a informatiku a jeho dosavadních úspěchů ve funkci.

Na prvním zastupitelstvu městské části Brno-střed byl hlavním hnacím motorem procesních zmatků a vedl vlastní právní seminář folklorního výkladu zákona o obcích.

Jím vedené zastupitelstvo neschválilo ověřovatele zápisu, což je v rozporu se zákonem o obcích. Aby tyto drobné přešlapy pokud možno nikdo nekontroloval, zrušili koaliční zastupitelé uvolnění opozičního předsedy kontrolního výboru. Ten musí kroky koalice hlídat ve svém volném popracovním čase, kdy též musí být k dispozici občanům.

Na druhém zastupitelstvu si koalice schválila nezákonné odměny pro dva své zastupitele, které na třetím ZMČ musela zrevokovat. Zkušenějším zastupitelům koalice nevěřila, pomohla až výzva Ministerstva vnitra.

Kvalita předloženého materiálu a nezákonné usnesení padá na hlavu vrchního legislativce, který vede právní odbor. Má garantovat správnost předloženého materiálu.

Pád vyvoleného

Na ustavujícím jednání zastupitelstva 10. 12. 2014 se Bártík prezentoval jako zkušený právní odborník s praxí, jehož absence maturity či vysokoškolského vzdělání je pouze drobnou formalitou v životopisu. Nesměle radil ostatním právníkům v zastupitelstvu, i vedoucímu právního odboru. Koalice tedy jeho zvolení nějak překousla.

Na druhém zastupitelstvu už tak rétoricky silný nebyl, avšak přesvědčil vedoucího právního odboru radnice, aby se za jeho mylné právní výklady bil s ním. Na třetím už vědom si dvojitého pochybení zvolil cestu zdrženlivosti a odmítal právní záležitosti komentovat. Odpovědi na jemu položené dotazy směroval na úředníky jeho odboru.

Místo svých schopností a základního vzdělání sázel kníže od začátku na zástupce tajemníka, který byl hlavním právníkem odboru. Ten mu však onemocněl (zdali to bylo stresem ze schválení nezákonných odměn, za které se bil, nevíme a nechceme spekulovat). Bez pravé i levé ruky je tak činnost uvolněného zastupitele pro věci legislativně-právní a informatiku ochromena, což neušlo pozornosti a kritice opozičních zastupitelů na 3. ZMČ. Vytýkají mu zejména nečinnost komise legislativní, která se od voleb sešla poprvé teprve začátkem února a projednala jediný smysluplný bod.

Jak dlouho ještě potrvá právní agónie?

Je pouze otázkou času, za jak dlouho si z dosavadních úspěchů vyvodí osobní důsledky, nebo ho koaliční kolegové sundají. Stahuje je totiž s sebou. Je zvyklý střílet naslepo a důsledky nedomýšlí.

Z vlivných kruhů blízkých sázkovým kancelářím se naše redakce doslechla, že bookmakeři už chystají vypsání kurzů na to, jak dlouho Svatopluk ve funkci vydrží. Pro něj by to velká komplikace nebyla – může pokračovat ve své živnosti mediálního a protikorupčního poradce, tedy podavače trestních oznámení.