Všimli jste si také, že každý duševní záchvěv na radnici Brno-střed je doprovázen článkem v Rovnosti (správněji Deníku)? Není to náhoda, a dnes se dozvíte proč. A také proč si nezahrávat se svobodou slova.

Žít Brno miluje PR zdarma
Žít Brno miluje PR zdarma

Upřímný zájem vyprchal, vyhrňme si rukávy a píárujme

Čím nezávislejší a transparentnější politik či hnutí je, tím více platí, že za ním stojí tým loutkařů tahajících za nitky, a píárístů, kteří každý jeho krok tlačí do médií. Nejinak je tomu i v případě hnutí Žít Brno a jeho naivních politických snah na Brno-středu. Do voleb šlo hnutí jako hrstka nezávislých kandidátů bez peněz, spoléhajících na Facebook. Finiš voleb se však už nesl v duchu profesionálního PR, kampaně za miliony, do schránek šly letáky z fotošoplým a draze vypadajícím Hollanem (zřejmě to mělo být synonym serioznosti). Účet byl poslán Babišovi, který pustil kačku netušíc, že Žít Brno nakonec porazí i jeho Ano.

Po volbách je nutné pokračovat v PR práci a zajistit, aby se plody minimální práce radnice zúročily v tisku. Počáteční wow efekt novinářů odnesl čas, a po měsíci či dvou by se nikdo z nich na Žít Brno ani nevzpomněl. Naštěstí má Žít Brno své příznivce i mezi novináři, kteří se svou podporu nebojí na Facebooku deklarovat.

Brno je malé, všichni se tu znají

Poslední z kroků k upevnění PR vlivu na brněnské novináře směřuje na Rovnost. Je jím zaměstnání přítele novinářky Leničky Šklubalové a člena Žít Brno Daniela Zemana na úřadě MČ Brno-střed. Ten má zajišťovat včasný přenos informací z radnice na stránky Deníku, osobně má k Hollanovi blízko. Pohled na leniččiny lajky odhaluje hojnost zájmů a názorů novinářky, včetně Žít Brno a jejich členů. Kdyby nebylo o čem psát, může čerpat náměty od přítele; ten svou inspiraci neskrývá, a přiznává ji na Facebooku slovy moje holka o tom napíše článek.

Další příklad najdeme v Mladé Frontě. Novinářka Kristýna Kašpárková má za manžela Michala Kašpárka, shodou okolností člena Žít Brno. Netřeba zdůrazňovat, jak ryzí je jejich podpora Žit Brno na Facebooku.

Jana Ustohalová je další novinářka, která má blízko k Žít Brno a Hollanovi. Jak uvádí na Facebooku, jsou v pravidelném kontaktu. Autorka samotná samozřejmě lajkuje Žít Brno, Martina Landu a ostatní subjekty hnutí.

Je zřejmé, že díky absenci věkového rozdílu a sociální blízkosti je pro hollanovce snazší vetřít se do přízně brněnských novinářů.

Docent inženýr krizové komunikace, Ph.D.

Nové vedení Brna-středu ochromilo radnici, citoval Deník 9.2.2015 v názvu článku výrok opozice. To se na radnici určitě nesetkalo s nadšením.

Když se náhodou něco pokazí, a vyjde podobný článek dávající slovo i opozici, Žít Brno nezoufá. Uvolněný legislativec Bártík (uvádím bez titulu, jelikož za základní vzdělání se neuděluje) neváhá  zvednout telefon, a dát redakci Deníku do latě. Pro autora článku Petra Jeřábka údajně žádal za jeho neobjektivitu potrestání. Odčinit toto provinění může jedině tehdy, pokud se příště dovolí Bártíkovi předem, a dostane pověstné české „notičky“, co má otisknout. Jestli pan Jeřábek odeslal Bártíka tam, kam patří, nevíme. Svědčí to však o Bártíkově politické inteligenci, a pravdivost potvrzují slova novináře Petra Holce z Eura, které najdete v článku Nic netvrdím, jen to říkám (popisuje v něm tlak Bártíka na novináře a jeho pokusy o ovlivňování). Věříme, že i dementující a uražený článek na webu Žit Brna pochází z bártíkova pera.

Inu, nepřipomíná to nakonec už dekádu starého Ivánka? Dyť se to neudělá samo, proto máme ty mediální mrdky pořešený. Tehdy však za ošéfování a zrežírování padaly tresty.

Svoboda jde z Prahy

Nad nezávislostí českých deníků se nikdo nepozastavuje. Proč taky, když má Babiš řadu médií, a jako politik střet zájmů jako Brno. Jmenuje například MAFRu a AGF Média, která vydává Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, 5+2 a řadu dalších médií, jako například server idnes.cz.

Novinář je povinen vyloučit všechny činnosti, které by jej mohly kompromitovat nebo vést ke konfliktu zájmů. Etický kodex, bod 2b.

Syndikát novinářů České republiky vypracoval a přijal v roce 1999 Etický kodex novináře, který je závazný pro jeho členy a k jehož dobrovolnému dodržování vyzval všechny české a moravské novináře bez ohledu na jejich členství v syndikátu. Lze předpokládat, že jsou začínající novináři s tímto kodexem seznámeni už při studiích žurnalistiky. Smůla je, že hned první bod kodexu deklaruje Právo občanů na včasné, pravdivé a nezkreslené informace. Kodex jim dále ukládá vyloučit všechny činnosti, které by jej mohly kompromitovat nebo vést ke konfliktu zájmů.

Výše zmíněné novinářky mají střed zájmů zcela nezpochybnitelný.

P.S. Jsem Charlie, deklaroval Bártík na Facebooku v reakci na pařížské dění. A co domácí svoboda slova?